16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia
16 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. To również Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc – jednej z najgroźniejszych chorób XXI wieku.
Co roku w Polsce z powodu POChP umiera 15 tys. osób. Główna przyczyna choroby to palenie papierosów.
Badania wskazują, że choroby odtytoniowe (palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na nie) są przyczyną zgonu co drugiego Polaka w wieku 35-69 lat! Dym tytoniowy zawiera 4 tysiące substancji szkodliwych dla zdrowia, z czego około 200 jest rakotwórczych.
Najgroźniejsze dla zdrowia są ciała smołowate i tlenek węgla, który zmniejsza zawartość tlenu we krwi i utrudnia pracę serca. Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty (wypalanych 20 sztuk dziennie skraca życie średnio o 5 lat).
Główną przyczyną Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest wdychanie dymu tytoniowego, którego szkodliwy wpływ na zdrowie jest powszechnie znany. Dym tytoniowy powoduje uruchomienie złożonej kaskady reakcji, która doprowadza do uszkodzenia oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Często są to zmiany nieodwracalne. Najłatwiejszym sposobem na zahamowanie postępu choroby jest rzucenie palenia. Należy podkreślić, że POChP jest jedyną chorobą odtytoniową, w której zaprzestanie palenia zahamowuje dalszy postęp choroby.
Choroby POChP: - chroniczny bronchit i rozedma (patrz też: Głęboki oddech)
Z okazji Światowego Dnia POChP zostanie zorganizowany specjalny dyżur ekspercki na stronie www.astma.edu.pl. Przez tydzień od 16-tego do 23 listopada będzie można skonsultować się z lekarzem specjalistą. Na Podlasiu lekarze rodzinni wykonują też bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku chorób płuc – informacja dostępna na stronie WWW.nfz-bialystok.pl lub pod nr tel. 085- 745-95-00.